REGULAMIN
KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI
w ŚWIDWINIE
z dnia 9 MARCA 2015 r.
Na podstawie art.7 ust.4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2020 r. poz. 360 z późn. zm.¹)) ustala się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
Ustala się Regulamin Komendy Powiatowej Policji w Świdwinie z siedzibą w Świdwinie przy ulicy Królowej Jadwigi, zwanej dalej „Komendą” określający:
- funkcje Komendy;
- strukturę organizacyjną Komendy;
- organizację i tryb kierowania Komendy;
- zadania komórek organizacyjnych Komendy;
- tryb wprowadzania kart opisu stanowisk pracy i opisów stanowisk pracy.
§ 2.
Komenda, jest jednostką organizacyjną Policji, stanowiącą aparat pomocniczy Komendanta Powiatowego Policji w Świdwinie, zwanego dalej „Komendantem Powiatowym Policji”.
§ 3.
Zakres działania Komendy określają przepisy w sprawie szczegółowych zasad organizacji i zakresu działania komend, komisariatów i innych jednostek organizacyjnych Policji.
__________________________
¹) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2012 r. poz. 627, 664, 908, 951 i 1529, z 2013 r. poz. 628, 675, 1351, 1635 i 1650, z 2014 r. poz. 24, 486, 502, 538, 616, 1055, 1199, 1822 oraz z 2015 r. poz. 22. Tekst nie uwzględnia zmian ogłoszonych w Dz. U. z 2011 r. Nr 217, poz. 1280 i Nr 230, poz. 1371.
§ 4.
- Wprowadza się podstawowy rozkład czasy służby i pracy w Komendzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7: 30 do 15 : 30. Odstępstwa od podstawowego rozkładu czasu służby i pracy określa odrębna decyzja.
- Policjanci i pracownicy Komendy są zobowiązani potwierdzać obecność w służbie albo pracy w przeznaczonych do tego celu ewidencjach.
- Przerwanie lub przedłużenie czasu służby lub pracy wymaga zgody przełożonego oraz potwierdzenia w ewidencjach czasu służby i pracy.
- Kierownicy komórek organizacyjnych Komendy, o których mowa w § 6 ust. 2, prowadzą ewidencje czasu służby i pracy podległych policjantów i pracowników.
- Pobyt policjanta lub pracownika w pomieszczeniach Komendy poza wyznaczonym rozkładem czasu służby lub pracy wymaga uzgodnienia z bezpośrednim przełożonym.
§ 5.
Komendant Powiatowy Policji, albo I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji przyjmuje interesantów w sprawach skarg i wniosków w każdy poniedziałek w godzinach od 14:00 do 17:00. Jeżeli wskazane dni są wolnymi od służby lub pracy, skargi i wnioski przyjmuje się w najbliższy dzień roboczy.
Rozdział 2
Struktura Organizacyjna Komendy
§ 6.
1. Kierownictwo Komendy stanowią:
1) Komendant Powiatowy Policji;
2) I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji;
2. W skład Komendy wchodzą następujące komórki organizacyjne:
1) Wydział Kryminalny;
- Wydział Prewencji i Ruchu Drogowego;
- Jednoosobowe Stanowisko do spraw Prasowo – Informacyjnych;
- Jednoosobowe Stanowisko do spraw Kadr i Szkolenia;
- Zespół Prezydialny;
- Zespół Administracyjno – Gospodarczy;
- Zespół do spraw Ochrony Informacji Niejawnych.
§ 7.
Na terenie powiatu świdwińskiego działa Komisariat Policji w Połczynie Zdroju, którego Komendant podlega Komendantowi Powiatowemu Policji.
§ 8.
W przypadku prowadzenia działań i operacji policyjnych wykraczających poza terytorialny zasięg działania Komendanta komisariatu Policji działaniami policyjnymi na tym terenie kieruje Komendant lub wyznaczony kierownik komórki organizacyjnej, o którym mowa w § 6 ust. 2 albo inny policjant wyznaczony przez Komendanta.
Rozdział 3
Organizacja i tryb kierowania w Komendzie
§ 9.
Komendą kieruje Komendant Powiatowy Policji przy pomocy I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji i kierowników komórek organizacyjnych Komendy oraz policjantów lub pracowników wyznaczonych do koordynowania pracy zespołów, a także bezpośrednio podległych policjantów lub pracowników.
§ 10.
Komendant Powiatowy Policji:
- określa zakresy zadań na stanowiskach I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji, kierowników komórek organizacyjnych Komendy, o których mowa § 6 ust.2, a także zakresy zadań bezpośrednio podległych policjantów i pracowników;
- sprawuje bezpośredni nadzór nad działalnością:
- Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego,
- Jednoosobowego Stanowiska do spraw Prasowo - Informacyjnych,
- Jednoosobowego Stanowiska do spraw Kadr i Szkolenia,
- Zespołu Prezydialnego,
- Zespołu Administracyjno – Gospodarczego,
- Zespołu do spraw Ochrony Informacji Niejawnych,
- wykonuje określone w odrębnych przepisach uprawnienia i obowiązki przełożonego w stosunku do podległych policjantów i pracowników;
- reprezentuje Komendę wobec organów administracji publicznej i innych instytucji oraz organizacji społecznych i obywateli;
- reprezentuje Komendę wobec kierowników innych jednostek organizacyjnych Policji.
§ 11.
- Komendant Powiatowy Policji może upoważnić podległych policjantów i pracowników do podejmowania w jego imieniu decyzji lub wykonywania czynności w określonych sprawach.
- Komendant Powiatowy Policji może powoływać nieetatowe zespoły realizujące zlecone przez niego zadania oraz wyznaczać podległych policjantów lub pracowników do kierowania tymi zespołami.
§ 12.
- Komendanta Powiatowego Policji podczas jego nieobecności zastępuje I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji.
- Zakres zastępstwa, o którym mowa w ust. 1 obejmuje wykonywanie wszystkich funkcji Komendanta Powiatowego Policji, chyba że Komendant Powiatowy Policji postanowi inaczej.
- I Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji podczas jego nieobecności zastępuje wyznaczony przez Komendanta Powiatowego Policji kierownik komórki organizacyjnej Komendy.
§ 13.
I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji sprawuje nadzór nad działalnością:
1) Wydziału Kryminalnego;
2) Komisariatu Policji w Połczynie Zdroju.
§ 14.
- Komórką organizacyjną Komendy, zwaną dalej „komórką” kieruje jej kierownik przy pomocy zastępcy, kierowników podległych komórek oraz bezpośrednio podległych policjantów lub pracowników.
- Kierownik komórki może upoważnić poszczególnych policjantów lub pracowników do podejmowania w jego imieniu decyzji w określonych sprawach, z wyjątkiem decyzji i czynności, o których mowa w § 11 ust. 1.
- Kierownik komórki może powoływać nieetatowe zespoły realizujące określone przez niego zadania oraz wyznaczać podległych policjantów lub pracowników do kierowania tymi zespołami.
- Kierownik komórki może zlecać podległym policjantom lub pracownikom wykonywanie zadań, w określonym przez niego zakresie, innych niż ustalone w karcie opisu stanowiska pracy.
- Kierownika komórki zastępuje w czasie jego nieobecności jego zastępca albo wyznaczony przez niego inny podległy policjant lub pracownik.
- Zastępowanie kierownika komórki obejmuje wykonywanie zadań, o których mowa w Regulaminie Komendy, chyba że kierownik komórki określi inny zakres zastępstwa.
§ 15.
- Kierownik komórki sporządza szczegółowy zakres zadań podległej komórki podlegający zatwierdzeniu przez Komendanta Powiatowego Policji.
- Zakres zadań kierownika komórki i jego zastępców ustala Komendant Powiatowy Policji, podpisując sporządzone przez kierownika komórki karty opisu stanowisk pracy.
- Kierownik komórki ustala zakres zadań kierowników podległych komórek oraz podległych policjantów i pracowników, sporządzając i podpisując karty opisu stanowisk pracy.
- Kierownik komórki zapoznaje podległych policjantów i pracowników z kartami opisu stanowisk pracy bezpośrednio przed podjęciem przez te osoby służby albo pracy na wyznaczonym stanowisku.
- Karty opisu stanowisk pracy, o których mowa w ust. 2 – 4 sporządza się w trybie i na zasadach określonych w przepisach w sprawie szczegółowych zasad organizacji zakresu działania komend, komisariatów i innych jednostek organizacyjnych Policji.
- Kierownik komórki sporządza, przedkłada do zatwierdzenia i zapoznaje z opisami stanowisk pracy podległych urzędników i pracowników, zatrudnionych na podstawie przepisów o służbie cywilnej.
- Opisy stanowisk pracy, o których mowa w ust. 6, sporządza się na podstawie przepisów o służbie cywilnej.
§ 16.
Kierownik komórki jest obowiązany niezwłocznie zaktualizować szczegółowy zakres zadań podległej komórki oraz karty opisu stanowisk pracy i opisy stanowisk pracy w przypadku zmiany zakresów zadań, o których mowa § 17 – 23.
Rozdział 4
Zadania komórek organizacyjnych Komendy
§ 17.
Do zadań Wydziału Kryminalnego należy:
- Wykonywanie czynności operacyjno – rozpoznawczych oraz dochodzeniowo - śledczych w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępczości kryminalnej, narkotykowej i gospodarczej oraz sprawnego wykrywania i ścigania ich sprawców na terenie powiatu świdwińskiego, we współdziałaniu z innymi komórkami organizacyjnymi Komendy, jednostkami Policji, organami wymiaru sprawiedliwości oraz innymi uprawnionymi organami rządowymi, samorządowymi lub organizacyjnymi i instytucjami pozarządowymi.
- Prowadzenie i koordynowanie działań operacyjnych ukierunkowanych na wsparcie procesu wykrywczego w sprawach wszystkich przestępstw zaistniałych na obszarze powiatu świdwińskiego.
- Realizowanie czynności w zakresie poszukiwań osób i rzeczy, a także identyfikacji osób i zwłok we współdziałaniu w tym zakresie z innymi jednostkami Policji, organami wymiaru sprawiedliwości oraz innymi uprawnionymi organami rządowymi, samorządowymi lub organizacjami i instytucjami pozarządowymi.
- Prowadzenie czynności operacyjnych na miejscach przestępstw, w tym udział w śledczych oględzinach miejsc przestępstw w celu niezwłocznego wykrycia ich sprawców.
- Zapewnienie prawidłowego obiegu informacji o przestępstwach i ich sprawcach.
- Współpraca z komórkami pionu kryminalnego KWP w Szczecinie w zakresie wykorzystania wiedzy i możliwości kryminalistyki w tworzeniu wersji osobowych i śledczych.
§ 18.
Do zadań Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego należy:
- Wypracowanie kierunków, w tym taktyki, form i metod działania, a także ocenianie i nadzorowanie skuteczności podejmowanych przedsięwzięć, w szczególności w zakresie wykonywania służby patrolowo – interwencyjnej.
- Monitorowanie i analizowanie zjawisk kryminogennych oraz rozpoznanych zagrożeń przestępczością ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk dotyczących dzieci i młodzieży.
- Zapobieganie oraz wypracowywanie form i metod ograniczania rozmiarów patologii społecznych.
- Prognozowanie zagrożeń bezpieczeństwa i porządku publicznego.
- Nadzór nad prawidłowym obiegiem informacji o zgłoszonych Policji zdarzeniach.
- Bieżące i okresowe analizowanie stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w rejonie działania Komendy, ocena skuteczności podjętych działań w tym zakresie oraz określenie sposobów ich realizacji.
- Sprawowanie nadzoru nad prawidłowym wykonywaniem zadań w zakresie postępowania w sprawach o wykroczenia, prowadzenie rejestru i statystyki tych spraw.
- Zapewnienie sprawnego i efektywnego funkcjonowania służby dyżurnej Komendy.
- organizowanie i prowadzenie działalności w zakresie utrzymania bezpieczeństwa i porządku ruchu na drogach publicznych, zapobieganie przestępstwom, wykroczeniom i wypadkom drogowym, kierowanie ruchem i jego kontrola.
- Analizowanie bezpieczeństwa, porządku i płynności ruchu na drogach publicznych, badanie przyczyn i okoliczności powstania wypadków i kolizji drogowych.
- Współdziałanie z organami administracji państwowej i samorządowej oraz instytucjami, organizacjami społecznymi i mediami w zakresie bezpieczeństwa na drogach.
§ 19.
Do zadań Jednoosobowego Stanowiska ds. Prasowo – Informacyjnych należy:
- Wykonywanie działalności prasowo – informacyjnej.
- Realizowanie zadań z zakresu komunikacji wewnętrznej.
- Współpraca z samorządami i organizacjami pozarządowymi w zakresie promowania bezpieczeństwa i porządku publicznego.
- Współdziałanie z organami administracji publicznej, szkołami, organizacjami społecznymi oraz mediami w zakresie edukacji, profilaktyki wychowawczej i prewencji kryminalnej.
- Tworzenie, współtworzenie oraz współuczestniczenie w realizacji programów prewencji kryminalnej.
- Współuczestniczenie w badaniach społecznych prowadzonych na potrzeby właściwej komendy wojewódzkiej Policji i innych jednostek organizacyjnych Policji.
§ 20.
Do zadań Jednoosobowego Stanowiska ds. Kadr i Szkolenia należy:
- Realizowanie procedur i spraw kadrowo – osobowych dot. Policjantów i pracowników Policji zatrudnionych w Komendzie z wyłączeniem zastrzeżonych do decyzji Komendanta Głównego i Komendanta Wojewódzkiego Policji.
- Prowadzenie prac organizacyjno – etatowych.
- Opracowywanie projektów decyzji administracyjnych Komendanta Powiatowego Policji, wniosków w sprawach kadrowych i osobowych w stosunku do podległych mu policjantów i pracowników Policji.
- Realizowanie polityki i praktyki Komendanta Powiatowego Policji w sprawach wyróżnień oraz dyscypliny służbowej wobec podległych mu policjantów i pracowników Policji.
- Prowadzenie ewidencji etatowej i kadrowej.
- Zabezpieczenie rezerw osobowych.
- Rozpoznawanie potrzeb, planowanie przedsięwzięć szkoleniowych.
- Organizowanie szkoleń w ramach doskonalenia zawodowego.
- Organizowanie i koordynowanie szkolenia obronnego oraz zajęć z wystrzelenia strzeleckiego.
- Przeprowadzanie okresowych kontroli sprawności fizycznej i strzeleckiej policjantów i sprawowanie nadzoru w tym zakresie.
- Monitorowanie i ocenę zastosowanych rozwiązań organizacyjnych, analizowanie i opiniowanie propozycji dot. zmian strukturalnych.
- Opracowywanie okresowych sprawozdań z działalności kadrowej, szkoleniowej, dyscyplinarnej i innych zleconych przez Komendanta Powiatowego Policji.
- Realizacja zadań wynikających z przygotowań obronnych Komendy pozostających w zakresie właściwości Jednoosobowego Stanowiska ds. Kadr i Szkolenia.
§ 21.
Do zadań Zespołu Prezydialnego należy:
- Ścisłe współdziałanie z kierownictwem jednostki i komórkami organizacyjnymi zgodnie z ewidencjonowaniem i obiegiem dokumentów.
- Przyjmowanie korespondencji wpływającej do jednostki i przedkładanie jej kierownictwu i poszczególnym pionom służbowym.
- Współdziałanie w opracowywaniu projektów przepisów.
- Przyjmowanie i nadawanie przesyłek poczty miejskiej.
- Prowadzenie dzienników korespondencyjnych jednostki.
- Prowadzenie rejestru czynności sprawdzających, książek doręczeń i rejestrów.
- Prowadzenie ewidencji wydanych delegacji.
- Obsługa interesantów oraz prowadzenie rejestru przyjęć interesantów przyjmowanych przez uprawnionych funkcjonariuszy i pracowników Komendy Powiatowej Policji w Świdwinie.
- Wykonywanie maszynopisów dla potrzeb kierownictwa jednostki.
- Realizacja zadań wynikających z przygotowań obronnych Komendy pozostających w zakresie właściwości Zespołu Prezydialnego.
§ 22.
Do zadań Zespołu Administracyjno – Gospodarczego należy:
- Realizacja wydatków budżetowych w formie akredytywy w zakresie uzyskanego upoważnienia zgodnie z przyznanymi limitami finansowymi.
- Weryfikacja merytoryczna i formalno – rachunkowa rachunków.
- Rozliczanie delegacji związanych z przejazdami służbowymi.
- Przygotowanie dokumentacji do dokonania rozliczenia się z akredytywy.
- Nadzór nad obsługą kasową jednostki.
- Sporządzanie zbiorczych zestawień równoważnika za posiłki regeneracyjne na podstawie otrzymanych wykazów, a także sporządzanie wykazów równoważnika za wyżywienie psów służbowych.
- Opracowywanie wniosków z tytułu dopłat do wypoczynku i przejazdu na koszt MSW.
- Wykonywanie zadań wynikających z przestrzegania przepisów BHP i p.poż.
- Eksploatacja i garażowanie pojazdów, a także prowadzenie dokumentacji eksploatacyjnej pojazdów.
- Wydawanie i ewidencja upoważnień na prowadzenie pojazdów służbowych.
- Realizacja procedur związanych z likwidacją szkód transportowych i innych.
- Sporządzanie i przesyłanie sprawozdań okresowych w zakresie gospodarki transportowej.
- Prowadzenie ewidencji środków trwałych.
- Realizacja zadań wynikających z przygotowań obronnych Komendy pozostających w zakresie właściwości Zespołu Administracyjno - Gospodarczego.
§ 23.
Do zadań Zespołu ds. Ochrony Informacji Niejawnych należy:
- Zapewnienie ochrony informacji niejawnych w Komendzie.
- Nadzór nad przestrzeganiem tajemnicy państwowej i służbowej w Komendzie i podległej jednostce.
- Okresowa kontrola ewidencji materiałów i obiegu dokumentów objętych klauzulą tajności.
- Prowadzenie postępowań sprawdzających i wydawanie poświadczeń bezpieczeństwa policjantom i pracownikom Policji.
- Okresowe kontrole ochrony informacji niejawnych oraz przestrzeganie przepisów o ochronie tych informacji.
- Opracowanie planu ochrony jednostki i nadzorowanie jego realizacji.
- Prowadzenie szkoleń policjantów i pracowników cywilnych w zakresie ochrony informacji niejawnych.
- Kontrole dostępu do przetwarzanych w systemie i sieciach teleinformatycznych informacji niejawnych oraz kontrola ich kryptograficznej ochrony.
- Sprawowanie nadzoru i wykonywanie inspekcji bezpieczeństwa teleinformatycznego.
- Proponowanie metod ochrony i zabezpieczeń technicznych systemów i sieci teleinformatycznych.
- Utrzymanie sprawności technicznej urządzeń i systemów łączności w Komendzie i jednostce podległej.
- Prowadzenie obsługi informatycznej na potrzeby Komendy i jednostki podległej.
- Bieżąca aktualizacja danych będących przedmiotem obsługi systemu informatycznego.
- Prowadzenie stałego nadzoru nad pracą terminali Komendy pod względem przestrzegania ustawy o ochronie danych osobowych.
- Wprowadzanie danych źródłowych wytworzonych w KPP Świdwin oraz jednostce podległej do KSIP.
- Modyfikacja, sprawdzanie i typowanie danych w KSIP.
- Realizacja zadań wynikających z przygotowań obronnych Komendy pozostających w zakresie właściwości Zespołu ds. Ochrony Informacji Niejawnych.
§ 24.
Komendant Powiatowy Policji może na czas określony lub w związku z konkretną sprawą zlecić kierownikom komórek Komendy wykonywanie innych zadań niż określone w § 17 - 23.
Rozdział 6
Przepisy przejściowe i końcowe
§ 25.
Kierownicy komórek Komendy są obowiązani niezwłocznie zapoznać podległych policjantów i pracowników z Regulaminem Komendy.
§ 26.
Traci moc Regulamin Komendy Powiatowej Policji w Świdwinie z dnia 23 kwietnia 2009 roku wraz z aneksami.
§ 27.
Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą od 15 kwietnia 2015 roku.
KOMENDANT POWIATOWY POLICJI
W ŚWIDWINIE
INSP. ROBERT RZEŹNIK
W POROZUMIENIU
KOMENDANT WOJEWÓDZKI POLICJI
W SZCZECINIE
INSP. JAROSŁAW SAWICKI